StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy warto dolistnie dokarmiać wapniem?

22.03.2022., 19:03h
Naturalnym źródłem wapnia w glebie są węglany, krzemiany, glinokrzemiany i siarczany. Jednak z powodu budowy geologicznej, jak i klimatu Polski, większość naszych gleb jest w różnym stopniu zakwaszona i uboga w Ca.
Gdy brakuje glebie naturalnych źródeł tego składnika należy bezwzględnie sięgnąć po nawozy mineralne doglebowe i dolistne z wapniem, ponieważ uzyskanie wysokich plonów roślin dobrej jakości jest znacznie ograniczone.

Na poprawę jakości

Jednym z warunków uzyskiwania dużych plonów roślin jest zbilansowany system nawożenia dostosowany do potrzeb pokarmowych i nawozowych danej rośliny. Każdy gatunek ma charakterystyczne wymagania pokarmowe, co za tym idzie i wymagania nawozowe w stosunku do ilości niezbędnych składników makro i mikro, jakie roślina musi pobrać dla wydania odpowiedniego plonu. Na przykład rzepak zaliczany jest do roślin o większych wymaganiach pokarmowych w porównaniu ze zbożami. Ponadto należy brać pod uwagę, że plony zbóż w gospodarstwach produkcyjnych często są większe niż 4 t/ha, zatem i potrzeby pokarmowe i nawozowe w stosunku do oczekiwanego plonu powinny być również odpowiednio wyższe. Chcąc pokryć ogromne potrzeby pokarmowe roślin należy zaplanować odpowiednią koncepcję zbilansowanego i zrównoważonego ich nawożenia, uwzględniającą zapotrzebowanie roślin we wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki oraz nawożenie nie tylko doglebowe, ale równie...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:43