StoryEditorWiadomości rolnicze

Modelowe mieszanki zbożowe

01.04.2022., 10:04h
Najważniejszy w mieszance zbożowej jest jej skład gatunkowy, ale duże znaczenie ma także dobór odmian. Warto wybierać do mieszanek odmiany najlepiej wypadające w doświadczeniach PDO, odporne na choroby i z List Odmian Zalecanych.

Każdy gatunek zboża jarego w różnych konfiguracjach można uprawiać w mieszankach. Skład mieszanki powinien wynikać z tego, jakie przeznaczenie będzie miał uzyskany plon (pasza dla bydła, trzody czy drobiu).

Plonują stabilniej niż w czystym siewie

Uprawa mieszanek zbożowych pozwala uzyskać większy lub co najmniej taki sam plon ziarna, w porównaniu do średniego plonu komponentów mieszanki uprawianych w czystym siewie. Uprawę mieszanek uzasadnia też bardziej stabilne ich plonowanie na słabszych mozaikowatych stanowiskach oraz w sezonach z nasileniem presji chorób czy stresem suszy. Minusem uprawy mieszanki jest, że plon nadaje się tylko na paszę. Powodzenie ich uprawy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od dobrego dopasowania komponentów do gleby, od właściwych proporcji komponentów gatunkowych w mieszance i – co bardzo ważne – od wyboru odmian, bo nie wszystkie nadają się do uprawy w mieszankach.

Od tego właśnie zaczniemy – od odmian. Komponenty mieszanki zbożowej powinny być zbliżone pod względem długości okresu wegetacji i wymagań agrotechnicznych. Dążąc do uzyskania jak najlepszego wyrównania łanu mieszanki, powinniśmy wybierać o...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:23