StoryEditorWiadomości rolnicze

Potas na straży gospodarki wodnej roślin

06.04.2022., 14:04h
Niewielki niedobór potasu dla roślin nie wywołuje od razu widocznych symptomów. Początkowo obserwuje się redukcję tempa wzrostu rośliny i jest to tzw. ukryty głód, dopiero znacznie później pojawiają się nekrozy i chlorozy na starszych częściach roślin. Następnie w roślinach mających duże potrzeby pokarmowe względem potasu – ziemniakach i burakach, pojawia się spadek turgoru, czyli masowe więdnięcie roślin w okresie dużego nasłonecznienia. Pamiętajmy zatem, by w kalendarzu zabiegów agrotechnicznych nie pomijać nim nawożenia, bo potas pozwala zatrzymać wodę w glebie i tym samym zabezpieczyć rośliny przed suszą.

Potas należy do 17 niezbędnych pierwiastków pokarmowych w żywieniu roślin i obok azotu jest najszybciej pobieranym przez rośliny składnikiem pokarmowym. Z rolniczego punktu widzenia jednym z ważniejszych funkcji potasu jest jego rola w metabolizmie azotowym roślin. Jon potasu jest niezbędny w procesach pobierania, transportu i produkcji białek przez roślinę. Niedostateczne nawożenie roślin potasem w stosunku do azotu, szczególnie przy niskiej zasobności gleb w potas, skutkuje często małą efektywnością wykorzystania azotu, a w konsekwencji obniżeniem plonów roślin i gorszą jakością. W okresie intensywnego przyrostu suchej masy rośliny, w zależności od gatunku, mogą akumulować dziennie nawet kilkanaście kg tego składnika na hektar.

Mocne ściany i większa tolerancja na suszę

Rośliny optymalnie zaopatrzone w potas wykształcają mocniejsze ściany komórkowe, które stają się mniej dostępne dla patogenów chorobotwórczych oraz wykazują większą tolerancję na suszę. Potas zatem wpływa na zmniejszenie podatności roślin na wyleganie i porażenie przez choroby. Jednak ponad połowa naszych gleb charakteryzuje się niską i bardzo niską zawartością potasu w gle...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 20:25