StoryEditorWiadomości rolnicze

Rzepak w towarzystwie bobowatych. Jak to się sprawdza?

20.04.2022., 10:04h
​Michał Sawicki, rolnik z Józefina w pow. chełmskim, jesienią ub. roku część rzepaku wysiał z roślinami towarzyszącymi: koniczyną, kozieradką i soczewicą. Można już pokusić się o wstępną ocenę wpływu tego rozwiązania na odstraszanie chowacza czterozębnego, porównując plantację z rzepakiem prowadzonym bez wsiewek. Na wnioski dotyczące m.in. skutków obniżenia nawożenia azotem trzeba poczekać dłużej.
lubelskie

Michał Sawicki zajmuje się produkcją roślinną na ponad 200 ha w gospodarstwie w pobliżu Chełma. Uprawy prowadzi w technologii pasowej. Ma za sobą wiele lat doświadczeń ze strip-tillem. Zaczynał od rzepaku, obecnie wszystkie rośliny tworzące strukturę zasiewów są prowadzone w tej właśnie technologii.

Rolnik nie ogranicza się do produkcji roślinnej. Współprowadzi firmę NoTilletr zajmującą się projektowaniem i produkcją maszyn rolniczych dedykowanych bezorkowym systemom uprawy gleby.

Zaczęło się we Francji

Idea uprawy z wsiewkami roślin towarzyszących w plonie głównym rzepaku przywędrowała do Polski z Francji. Tamtejsi rolnicy z rejonu Bretanii szukając oszczędności w produkcji tej rośliny zaczęli eksperymenty z wsiewkami.

Wysiewali wraz z rzepakiem zarówno rośliny zamierające jesienią po nadejściu mrozów, jak i takie, które są w stanie przetrwać zimę i po pierwszych wolniejszych fazach wzrostu zacząć się intensywnie rozwijać już po żniwach rzepaku.

W przypadku gospodarstwa w Józefinie, jesienią ubiegłego roku rzepak został wysiany (po jęczmieniu) wraz z koniczyną, kozieradką i soczewicą, czyli roślinami zamie...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 02:53