StoryEditorWiadomości rolnicze

Co grozi pestkowym w czasie i po kwitnieniu

17.05.2022., 09:05h
Monilioza i rak bakteryjny. To dwie najgroźniejsze choroby owocowych drzew pestkowych, które w krótkim czasie mogą spowodować duże ubytki w owocowaniu.

Pierwsze objawy zauważamy w trakcie i tuż po kwitnieniu. Chcąc uzyskać zadowalający plon musimy przeprowadzać lustrację drzew pod kątem tych chorób, bowiem w dużej mierze Zarówno plon, jak i jego jakość zależy od przebiegu pogody w miesiącach wiosennych i przeprowadzanej ochrony drzew.

Brunatna zgnilizna

drzew pestkowych zwana również moniliozą (wywoływana jest przez grzyb Monilinia laxa) atakuje drzewa pestkowe, czyli wiśnie, śliwy, czereśnie a czasem także morele i brzoskwinie, już wczesną wiosną. Zarodniki moniliozy są obecne na tzw. mumiach, czyli chorych owocach, które nie opadły z drzew jesienią. Wiosną, gdy wzrosną temperatury i wilgotność, zarodnie wypuszczają zarodniki konidialne, które wędrują z wiatrem i wilgocią, by zainfekować rośliny. A to oznacza, że masowemu występowaniu sprzyja wilgotna pogoda podczas kwitnienia, ale nie tylko deszcze sprzyjają jej rozwojowi, lecz także poranne rosy i mgły oraz szkodniki żerujące na liściach, owocach i innych organach.

Jako pierwsze porażeniu ulegają kwiaty, które brunatnieją i opadają. Na porażonych kwiatach tworzą się zarodniki konidialne, czyli konidia, stanowiące źródło por...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 21:00