StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2022 r. – co się zmienia?

19.01.2022., 14:01h
W tegorocznej kampanii naboru wniosków o dopłaty w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych jeszcze z PROW 2014–2020 przewidziano kilka istotnych zmian. Niektóre będą dotyczyły nowych zobowiązań podejmowanych przez rolników, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu od 15 marca br., inne zaś tych, które są kontynuowane. Stawki dopłat pozostaną na poziomie ubiegłorocznym. Ponadto do znanych już rolnikom pakietów dołącza dwa nowe.

Tymi nowymi pakietami są: pakiet 8. „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk” oraz pakiet 9. „Retencjonowanie wody”. Pierwszy pakiet będzie mógł być realizowany na obszarach poza Natura 2000. Ma być on łatwiejszy dla rolników niż obecny pakiet 5, który dotyczy cennych siedlisk poza obszarami Natura 2000.

Pastwiska i łąki ekstensywne

Przewiduje się, że będzie to zobowiązanie roczne. Stawka dopłaty za TUZ będący w ekstensywnym użytkowaniu kośnym, kośno-pastwiskowym, pastwiskowym albo naprzemiennym wyniesie 838 zł/ha.

Do tego pakietu mogą przystąpić rolnicy, którzy mają zwierzęta (bydła domowe, bawoły domowe, kozy, owce i konie). Co najmniej 1 sztukę któregoś z wymienionych zwierząt trzeba posiadać w okresie od 15 marca do 30 września. Pod uwagę brane są zarejestrowane sztuki.

Na ekstensywnych TUZ rolnikowi nie wolno stosować komunalnych osadów ściekowych oraz środków ochrony roślin (chyba że miejscowo). Łąk i pastwisk nie można przeorywać, włókować i bronować. Zakaz ten na obszarach nizinnych obowiązuje między 1 kwietnia a 1 września, natomiast na obszarach wyżynnych i górskich od 15 kwietnia do 1 września. TUZ można nawozić azotem,...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2024 23:54