StoryEditorWiadomości rolnicze

Rzepak w średniej kondycji

19.01.2022., 11:01h
Około ¼ areału upraw w gospodarstwie państwa Nojszewskich zajmuje rzepak ozimy. Warunki do siewu tej rośliny w ubiegłym roku były w wielu rejonach Polski bardzo trudne. Pod koniec grudnia 2021 roku poprosiliśmy Agnieszkę i Andrzeja Nojszewskich o ocenę stanu plantacji ich rzepaku.
mazowieckie

Państwo Nojszewscy uprawiają rzepak od około 10 lat. Jego przedplonem jest pszenica, a po nim uprawiana jest kukurydza. W 2021 roku gospodarzom udało się zasiać rzepak w terminie agrotechnicznym, a dokładnie 24 i 25 sierpnia.

– Na ciężkich glebach ziemia była bardzo zbita, niedostatecznie napowietrzona i w związku z tym wschody były słabe. Rośliny powschodziły, ale nie miały odpowiedniej siły wzrostu. Do tego w fazie 2 i 3 liścia dołożyły się jeszcze zimne noce z przymrozkami, które hamowały rozwój rzepaku. Obecnie oceniam stan plantacji rzepaku jako średni. W skali do 10 punktów mogę przyznać im 5. Obsada jest dobra, ale wielkość roślin nie jest satysfakcjonująca. Niemniej jednak szyjka korzeniowa jest gruba, a korzenie dosyć dobrze rozwinięte, więc potencjał tej rośliny jest całkiem spory. Zobaczymy, jaki będzie dalszy przebieg zimy i jakie warunki dla rzepaku będą wiosną – mówi Andrzej Nojszewski.

Nasz rozmówca dodaje, że niektórzy rolnicy w okolicy posiali rzepak po terminie agrotechnicznym, w okolicach 10 września i część z tych plantacji wygląda lepiej od tych zasianych pod koniec sierpnia.

Najlepsze j...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. listopad 2024 00:04