StoryEditorWiadomości rolnicze

ASF – szybsza konsolidacja, mniej świń

24.07.2020., 10:07h
Afrykański pomór świń zdominował tematykę trzeciej edycji Kongresu Wschodnioeuropejskiego, dawniej odbywającego się pod nazwą Narodowy Dzień Świni. ASF wpływa na sytuację na polskim i światowym rynku trzody chlewnej i prawie każdy kraj, którego przedstawiciele pojawili się na kongresie, walczy z epidemią choroby.

Wydarzenie, które odbyło się pod hasłem Wschodnioeuropejski Kongres Trzoda 3.0 w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem, zgromadziło przeszło 300 uczestników. Na spotkanie zaproszone zostało liczne grono wykładowców – nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy. O produkcji trzody chlewnej w kontekście walki z rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń opowiadali między innymi specjaliści z Niemiec, Francji, Węgier, Ukrainy, Łotwy oraz Litwy. Przedstawili prognozy globalnego rynku wieprzowiny oraz skutki ekonomiczne epidemii ASF.

Wymogi dobrostanu wpłyną na handel i poziom cen
Choć zmniejsza się liczba gospodarstw i rośnie wielkość produkcji świń w tych pozostających na rynku, to wciąż największą liczbę stanowią w naszym kraju małe stada. Około 80% chlewni utrzymuje zaledwie 50 świń. Te od 100 do 400 sztuk to raptem 7,6%. Tylko od 2012 roku liczba gospodarstw z trzodą chlewną spadła o połowę z 260 do 125 tys. Profesor Elżbieta Szymańska z SGGW w Warszawie podkreślała, że w tej nowej rzeczywistości konieczna jest integracja podmiotów w łańcuchu dostaw wieprzowiny.

– W przyszłości afrykański pomór świń wymusi konso...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 16:44