Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście, przy użyciu nitrogenazy. Bakterie intensyfikują wzrost i rozwój roślin przez cały cykl wegetacji dostarczając azot z powietrza, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie.
Niebieska rewolucja
W przypadku produktu BlueN bakterie w roślinie bytują tak długo jak trwa proces wegetacji. W zależności od gatunku rośliny uprawnej potrafią dostarczyć różne ilości przyswajalnego azotu. Producent twierdzi, że bakterie produkują ekwiwalent azotu wynoszący co najmniej 30 kg N/ha. Prowadzone badania wykazały, że jego ilość może być większa.
– W odróżnieniu od innych bakterii azotowych, Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T asymiluje azot przez liście. Bakterie wnikają do rośliny przez aparaty szparkowe i szybko kolonizują części nadziemne, przemieszczając się wraz z metabolitami fotosyntezy. Asymilacja azotu z powietrza odbywa się głównie w liściach przy użyciu kompleksu enzymatycznego nitrogenazy. W ten sposób bakterie dostarczają azot amonowy, który jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy aminokwasów. Wyniki doświadczeń potwierdzają, że BlueN dostarcza średnio 56 kg N/ha w uprawie pszenicy i aż 76...