– Przyznane wyróżnienie jest docenieniem naszej ponaddwuletniej pracy nad wytworzeniem skrobi termoplastycznej – produktu, który odpowiada na cele Europejskiego Zielonego Ładu. Przed nami dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały z tworzyw przyjaznych środowisku. Nie mam wątpliwości, że dzięki naszej technologii będziemy istotnym graczem na rynku tworzyw biodegradowalnych – mówi Tomasz Węsierski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A.
Biodegradowalną skrobię termoplastyczną – polimer pochodzenia naturalnego, nieprzetworzony chemicznie, opracowali specjaliści Centrum Badawczo-Rozwojowego w Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Działa tam pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Polimer jest przyjazny dla środowiska, ponieważ produkty rozkładu to związki bezpieczne, występujące w przyrodzie.
Ze skrobi termoplastycznej można wytwarzać m.in. opakowania jednorazowego użytku, torby, pudełka, doniczki, które rozkładają się w ziemi w ciągu pół roku. Stuprocentowa biodegradowalność została potwierdzona badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium Sieci Badawczej Łukasi...