StoryEditorWiadomości rolnicze

Choroby często chodzą trójkami

06.11.2020., 14:11h
Problemy oddechowe u świń rzadko są powodowane przez pojedynczy patogen. Zwykle są wynikiem zakażenia jednocześnie kilkoma zarazkami, co w połączeniu z nieodpowiednim zarządzaniem i warunkami środowiskowymi prowadzi do szeregu chorób, często określanych jako zespół oddechowy świń (PRDC).

Choroby układu oddechowego świń są jedną z najpoważniejszych przyczyn strat w produkcji, zwłaszcza w okresie odchowu prosiąt i warchlaków. Dlatego też ich zwalczanie ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania skutków PRDC i zmniejszenia strat ekonomicznych związanych ze schorzeniami. Rozróżnia się choroby wywołane przez jeden gatunek drobnoustroju (Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida lub wirus grypy świń) oraz zespoły chorobowe, których przyczyną jest kilka różnych drobnoustrojów. Wyniki badań z ostatnich lat wskazują jednoznacznie, że coraz częściej przyczyną zachorowań świń z objawami ze strony układu oddechowego są zakażenia wieloczynnikowe. Większość stad jest zakażona co najmniej trzema drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Do głównych patogenów wpływających na układ oddechowy należą: wirus zespołu rozrodczo- -oddechowego świń (PRRSV), cirkowirus świń typu 2 (PCV2), wirus grypy świń (SIV) i Mycoplasma hyopneumoniae, którym mogą towarzyszyć bakterie wykorzystujące pierwotną infekcję do rozwijania swojego patogennego działania, takie jak Pasteurella multocida, Bordetella bronchiseptica (odpowiedzialne za zakaźne zanikow...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. listopad 2024 02:02