Dziś przedstawimy kilka takich informacji, a co do miarodajności od razu wyjaśnię, że sami naukowcy badający progi szkodliwości radzą, aby traktować te informacje subiektywnie jako wskazówki, a nie konieczność wykonania oprysku. Prawdą jest jednak, że nie ma pól wolnych od chwastów i niektóre z nich powodują wyraźny spadek plonowania np. zbóż, jeżeli występują w łanie w ilości zaledwie 1 szt./m2. Na przeciętnej plantacji występuje zwykle ok. 20 gatunków chwastów wymagających ograniczania. W większości są to wyspecjalizowani konkurenci w stosunku do zbóż, bo rozwijają się w tym samym rytmie co one.
Miliardy nasion ukrywa gleba
Gleba jest olbrzymim bankiem nasion chwastów, których żywotność może sięgać kilkudziesięciu lat. Na każdym mkw. pola znajduje się w warstwie ornej nawet do 75 000 nasion chwastów. Np. wg badań wykonanych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, w gospodarstwach zaniedbanych może znajdować się w warstwie ornej na 1 mkw. nawet 320 000 nasion chwastów (to aż 3,2 mld nasion/ha).
Te nieprzebrane ilości nasion można w dużym stopniu redukować zabiegami agrotechnicznymi, ale całkowi...
Progowa szkodliwość chwastów w uprawach polowych jest bardzo trudna do ustalenia. Wynika to z dużej ilości gatunków chwastów występujących na polach i z olbrzymiego banku nasion chwastów w glebie. Jakie są progi ekonomicznej szkodliwości chwastów? Czy są one miarodajne?