StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy totalna hf-izacja miała sens?

24.01.2022., 13:01h
Choć Cezary Gebert utrzymuje głównie czystorasowe bydło hf, to ma poważne wątpliwości czy zupełne przejście na rasę co prawda wydajną, ale jednocześnie bardzo wymagającą, mało odporną i potrzebującą często zbyt wiele zachodu do ponownego zacielenia miało tak naprawdę sens?
podlaskie

– Pogoń za niedoścignionym wzorcem krowy mlecznej trwa. Wydajności idą w górę, a na świecie słychać o kolejnych rekordach. Jednocześnie te rekordzistki najczęściej utrzymywane są prze 1 góra 2 laktacje. Znacznemu pogorszeniu uległy wskaźniki rozrodu, a sumy wydawane na opiekę weterynaryjną wzrosły. Mam kilka krów mieszańcowych i są znacznie zdrowsze od typowych hf-ów. Zjedzą każdą paszę bez skutków ubocznych, a zacielają się zawsze po pierwszym zabiegu, do tego wyraźnie okazują ruję i to w krótkim czasie po wycieleniu. Oczywiście mleka dają znacznie mniej, ale zazwyczaj o dużo większej zawartości suchej masy – stwierdził Cezary Gebert.

2 porcje na cieliczkę

Bydło utrzymywane jest w oborze wolnostanowiskowej z roku 2005 wyposażonej w halę udojową Westfalia typu rybia ość
2x6 stanowisk. Na korytarzach gnojowych zastosowano ruszta betonowe, a na legowiskach maty ze sztucznego tworzywa. Po jednej stronie stołu paszowego szerokiego na 4,5 m znajduje się większe skrzydło przeznaczone dla krów dojnych, a po drugiej wygospodarowano miejsce dla jałówek, krów zasuszonych oraz urządzono porodówkę na głębokiej ściółce....

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2024 01:12