StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy warto wapnować zimą i na przedwiośniu?

07.03.2022., 10:03h
Uregulowanie odczynu gleby to nie tylko poprawa właściwości gleby, ale także zmniejszenie porażenia roślin uprawnych przez niektóre choroby oraz pobudzenie biologicznego życia gleby dzięki rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów biorących udział w tworzeniu gruzełkowatej struktury gleby i rozkładaniu wiosną materii organicznej.

Przeważnie jesienią część rolników z różnych powodów nie wykonuje wapnowania pomimo że okres po żniwach jest optymalnym terminem do stosowania nawozów wapniowych na gleby zakwaszone. Im szybciej jednak zabierzemy się do odkwaszenia gleby, tym lepiej. Warto zatem wapnować zimą lub na przedwiośniu.

Wapnowanie w okresie zimy

Jeśli jesienią pH gleby kształtuje się poniżej pH 4 lub były dostrzegane wizualne skutki zakwaszenia, wapnowanie zimą można przeprowadzić pod każdą planowaną roślinę jarą, nawet pod ziemniaki. W okresie zimowym można także wapnować trwałe użytki zielone, jednak w zmniejszonych – nawet do 50% dawkach nawozów pod warunkiem, że w okresie wiosennych roztopów nie są zalewane wodą. Zgodnie z obowiązującym prawem stosowanie nawozów wapniowych w terminie zimowym nie jest wyraźnie zakazane. Należy pamiętać, że wapnowanie zimą to niestety nie najlepszy czas na wykonanie takiego zabiegu, gdyż zgodnie z Ustawą z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu Art. 20. 1. zabrania się stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem.

Za glebę zamarzniętą nie uznaje si...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 11:00