Naturalnym źródłem wapna dla celów rolniczych są złoża wapieni, margli, dolomitów i kredy. Na rynku mamy ogromny asortyment nawozów zawierających związki wapnia lub wapnia i magnezu (środki wapnujące, wapna nawozowe), których celem jest odkwaszanie gleby. Przy okazji wapnowania, w zależności od rodzaju wapna, dostarczamy dodatkowo glebie takich składników pokarmowych jak wapń czy magnez.
Przed wapnowaniem gleby odpowiednio wcześniej należy dokładnie zapoznać się z ofertami firm sprzedających wapno. Przy zakupie konkretnego wapna powinniśmy również dokładnie oszacować koszty poniesione na wapnowanie, na które składają się: forma nawozu, zawartość zasadowych składników, wielkość dawki potrzebna do odkwaszenia pola, cena nawozu za tonę CaO i koszty zastosowania wapna na polu (transport + rozsiew).
Wapna tylko z atestem
Do wapnowania gleb należy używać wyłącznie nawozów dopuszczonych do obrotu i stosowania w rolnictwie. Rynek nawozów wapniowych jest ogromny i bardzo zróżnicowany cenowo. Należy bardzo rozsądnie jednak podchodzić do różnych ofert oraz innowacyjnych nawozów do odkwaszania. Zawsze warto jest kupić wapno o lepszych parametrach jak...