StoryEditorWiadomości rolnicze

Doceńmy niedocenione

10.11.2021., 10:11h
Wśród wielu drzew i krzewów owocowych znajdują się również takie, które uprawiane są w bardzo małej skali a zasługują na rozpowszechnienie. Jako przykład podajmy rajską jabłoń oraz jarząb. Dopóki ziemia nie zamarzła można je sadzić.

Rajska jabłoń, zwana również rajskim jabłuszkiem, nie rodzi tak okazałych jabłek, ale jej owoce mają wiele do zaoferowania. Zawierają bowiem więcej składników odżywczych i witamin. Jarząb, choć traktowany jako roślina ozdobna, rodzi owoce bogate w witaminy, które spożywamy po przemrożeniu, ale nie tylko. Do spożycia bezpośredniego nadają się odmiany wyhodowane pod tym kątem.

Rajska jabłoń

traktowana jest u nas raczej jako roślina ozdobna. To błąd, można bowiem uprawiać ją dla cennych owoców. Uprawa tej rośliny jest łatwa i doskonale poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Pod jej uprawę wskazane są gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne, bogate w próchnicę o pH 5–6,5 a stanowisko należy wybrać słoneczne.

Jabłoń rajska jest ciekawym krzewem dekoracyjnym bądź drzewkiem, bo zależy od sposobu jego prowadzenia. Wiosną pokrywa się niezliczoną ilością kwiatów a jesienią uroku dodają maleńkie, kuliste, bardzo dekoracyjne jabłuszka, które pojawiają się w ogromnych ilościach. Rajska jabłoń, podobnie jak inne gatunki jabłoni, pada ofiarą chorób grzybowych, które ograniczymy np. preparatami miedziowymi dopuszczonymi do stosowania w upr...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2024 19:06