StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do poprawy dobrostanu – jak to robią inni?

22.07.2020., 11:07h
Płatności do poprawy dobrostanu od początku PROW 2014–2020 do tej pory były realizowane w 18 krajach. W tym roku dołączyła do nich Polska. Programy wsparcia są bardzo różne i ukierunkowane na różne grupy zwierząt. Najwięcej pieniędzy z PROW przeznaczyli na nie Rumunii, Finowie, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Niemcy.

Rumunia wspiera poprawę dobrostanu świń i drobiu. Podobne rozwiązania przyjęły Węgry. Na Węgrzech równolegle udzielane jest tzw. małe wsparcie dla rolników, którzy chcą poprawić dobrostan, zapewniając zwierzętom dostęp do odpowiedniej ilości światła oraz wody. Jest ono zaliczane do pomocy de minimis w rolnictwie. Z kolei Niemcy i Austria, podobnie jak Polska, skierowały pomoc do producentów trzody i bydła. Warianty wsparcia zależą od tego, czy rolnik chce skorzystać z pomocy do wypasu, czy utrzymywania zwierząt w budynkach. Bardzo rozbudowany system wsparcia poprawy dobrostanu mają natomiast Finowie. Obejmuje on nie tylko bydło i świnie, ale również owce, kozy i drób. W finansowaniu pomocy do poprawy dobrostanu w Finlandii partycypuje również państwo.

Przykład Austrii
Austria realizuje dopłaty do poprawy dobrostanu w dwóch wariantach: jeden dotyczy pastwisk, drugi – utrzymywania zwierząt w budynkach. Poprzez wsparcie wypasu finansowane są koszty i utrata dochodu spowodowane utrzymywaniem zwierząt na pastwisku. Płatności w tym wariancie są przewidziane dla bydła, owiec i kóz. W przypadku bydła dotyczą:

  • krów i jałówek w wieku 2 l...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:27