StoryEditorWiadomości rolnicze

Elżbietków z bogatą setką na karku

20.09.2021., 15:09h
Są miasta, miasteczka i wsie, które świętują kilku­setletnie jubileusze. A są i takie, które mają w pewnym sensie niewiele ponad sto lat. Ale bywa, że te młodsze miejscowości mają historię tak samo bogatą, a może i bogatszą. Taką ma podgostyński Elżbietków, który świętował niedawno stulecie polskości. I wydał z tej okazji niezwykłą książkę.

wielkopolskie

Elżbietków – wdzięczna nazwa. Powstała w ciekawy, choć pewnie nie aż tak nietypowy sposób. Wieś leży w gminie Pogorzela (pow. gostyński), która w 1861 roku przeszła w ręce niemieckich właścicieli. Jeden z nich wykarczował część lasu w swojej majętności i założył tam folwark, który nazwał imieniem swojej żony Elizy. Elisenhof, a dziś Elżbietków, stał się wsią o niezwykle precyzyjnie udokumentowanej historii. Setki dokumentów znalazły swoją nową oprawę w wydanej z okazji jubileuszu książce Elżbietków – stulecie polskości. Jej autorem jest lokalny nauczyciel historii i regionalista Krzysztof Rybka, który na co dzień uczy historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli.

Dzięki elżbietkowianom

– Moje serce przepełnia wielka radość, ponieważ dziś spełnia się moje marzenie. Kiedy w 2018 roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a potem stulecie powstania wielkopolskiego, uświadomiłem sobie, że w naszej miejscowości też wkrótce upłynie sto lat od momentu objęcia gospodarstw rolnych przez Polaków po Niemcach. Zrodziła się w mojej głowie myśl, żeby upamiętnić dla potomny...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2024 19:22