StoryEditorWiadomości rolnicze

Fazy do dokrzewiania, pogrubiania i skracania

01.03.2022., 16:03h
Skracać czy nie skracać, a jak skracać to czym? W jakiej dawce? Czy zastosować produkt sam czy w mieszaninie z innymi agrochemikaliami. A jak go zastosować czy gdy będzie pochmurnie, sucho albo zimno? Takie pytania powtarzają się w każdym sezonie, a eksperci podkreślają, że regulacja łanu powinna być standardem technologii uprawy zbóż, przy czym plantacje bardzo dobre, z ponad optymalną ilością źdźbeł powinniśmy regulować dwa razy.

Pamiętajmy też, że regulatory nie tylko skracają rośliny, ale także stymulują rozwój systemu korzeniowego. Regulatorami wzrostu można dokrzewić łan pszenicy, skrócić i pogrubić dolne międzywęźla, można przyspieszyć redukcję nadmiernej ilości źdźbeł, można skrócić dokłosie. Do każdej z takich operacji i do warunków pogodowych trzeba dobrać właściwą substancję czynną i zastosować w optymalnej fazie rozwojowej zbóż.

Najważniejsze,
to celnie ocenić rozwój zbóż

Aby swobodnie kształtować regulatorami wzrostu architekturę łanu i jego odporność na wyleganie trzeba nauczyć się precyzyjnego odczytywania faz rozwojowych zbóż. W pszenicy i innych zbożach kluczowa dla wykonania podstawowego zabiegu skracania jest faza BBCH 31 (faza strzelania w źdźbło, kiedy pierwsze kolanko znajduje się co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia). Ten optymalny termin trzeba umieć rozpoznać. Faza rozpoczyna się najpierw na najsilniejszym źdźble, czyli pędzie głównym.

Zwykle faza BBCH 31 pojawia się po około dwóch tygodniach po BBCH 30 (faza początku wzrostu źdźbła kiedy węzeł krzewienia podnosi się i pierwsze międzywęźle zaczyna się wydłużać...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 23:38