StoryEditorWiadomości rolnicze

Gdy odszkodowanie za ubój z konieczności niskie, pozostaje tylko sąd

15.02.2022., 12:02h

XJakie są zasady prawne ustalania odszkodowania za zwierzęta poddane obowiązkowemu ubojowi? Otrzymałem odszkodowanie, ale uważam, że jest za niskie. Czy mogę odwołać się od decyzji w zakresie wysokości odszkodowania?

YUstawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 49 wskazuje, że za bydło, świnie, owce, kozy, konie, kury, kaczki, gęsi, indyki, perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie, jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych, rodziny pszczele oraz ryby słodkowodne zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa. Należy się ono także za takie zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych.

Według art. 49 ust. 2 odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Określa się ją na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Ustęp 4 wskazuje, że w przypadku zwierzęcia podda...

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 15:51