StoryEditorWiadomości rolnicze

Grunty rolne i czynsze nadal drożeją, ale wzrost mocno wyhamował

17.09.2020., 11:09h
Ponad 48 tys. zł kosztuje średnio w Polsce hektar ziemi rolnej. Aczkolwiek różnica pomiędzy województwem wielkopolskim, w którym jest najdrożej, a podkarpackim, gdzie grunty rolne są najtańsze, przekracza 100%. Z kolei za hektar dzierżawy trzeba zapłacić średnio około 1200 zł. Różnice pomiędzy najdroższą i najtańszą dzierżawą są jeszcze większe i sięgają 140%.

W porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku grunty orne w Polsce zdrożały średnio o 2,3%. Największą dynamikę zmian zaobserwowano na Dolnym Śląsku, w województwach łódzkim oraz warmińsko-mazurskim. Na Dolnym Śląsku grunty orne zdrożały o 3,1% do około 39,5 tys. zł/ha, w województwie łódzkim o 3% do 42,5 tys. zł/ha, a na Warmii i Mazurach o 2,5% do 46,2 tys. zł/ha.

Wielkopolska najdroższa
W województwach, w których od lat ziemia rolna jest najdroższa, czyli w Kujawsko-Pomorskiem oraz Wielkopolskiem, ceny ziemi wzrosły, ale niewiele, tj. odpowiednio o 0,3% do 55,4 tys. zł/ha oraz o 0,8% do 63,4 tys. zł/ha. Świadczy to niewątpliwie o tym, iż dochody z produkcji rolniczej nie pozwalają rolnikom na inwestowanie w powiększenie areału gospodarstw, które mogłoby napędzić wzrost cen gruntów ornych. Mała dynamika wzrostu cen w tych rejonach może świadczyć również o tym, iż zmalało zainteresowanie gruntami rolnymi ze strony osób, których celem nie było prowadzenie na tych gruntach działalności rolniczej. Niewątpliwie na osłabienie dynamiki wzrostu cen ziemi rolnej wpłynęła niepewna sytuacja, jaka wystąpiła na rynkach rolnych w związku z pandemią koronawir...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 12:00