StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak przeliczać i rozcieńczać RSM

24.02.2020., 10:02h
Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) jest bardzo dobrym nawozem, ale kapryśnym. W czasie zimowego przechowywania może krystalizować, ale nie w tym roku.

Ważne jest to, że aby zastosować zakładaną dawkę azotu w formie RSM trzeba nawóz przekalkulować wagowo albo objętościowo. Tym rolnikom, którzy nie stosowali, a zamierzają stosować RSM, potrzebne jest przypomnienie jak to obliczać. Opryskiwacze mają podziałkę mówiącą o ilości w litrach, a litr nawozu waży więcej niż kilogram. Przypominamy też jak rozcieńczać (ile wody dodać), aby z RSM o stężeniu np. 32% uzyskać RSM o stężeniu 30 lub 28%.

Precyzyjne rozcieńczanie
Ze względu na najkorzystniejsze właściwości fizykochemiczne Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa– PIB w Puławach zaleca stosować RSM o stężeniu 28% N i o gęstości 1,28 kg/dm3. Podczas rozcieńczania skoncentrowany 32% lub 30% roztwór saletrzano-mocznikowy i tak powinniśmy rozcieńczyć pamiętając, że zgodnie z zasadami chemii przy rozcieńczaniu, to RSM należy dodawać do wody, a nie w kolejności odwrotnej. Takie postępowanie umożliwia też dokładniejsze wymieszanie obu komponentów.

Fot. Marek Kalinowski Na początku wdrażania RSM do praktyki rolniczej, wielkim problemem było przechowywanie nawozu. Aktualnie jest na rynku wiele ofert zbiorników do przechow...
Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 12:02