StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak skutecznie zwiększyć kompleks sorpcyjny

18.10.2019., 15:10h
Konferencję „Regeneracja gleby podstawowym warunkiem jakości i ilości plonu” zdominowała tematyka związana z suszą. Na wstępie spotkania dr Jacek Niedźwiecki z puławskiego IUNG postawił pytanie: Czy w celu zatrzymania wody w glebie warto wykorzystywać nawozy zeolityczne?
Spotkanie, które odbyło się 13 września w Zamościu, zostało zorganizowane przez Thorus Agrogroup, Zamojskie Zakłady Zbożowe i Małopolską Hodowlę Roślin. Dr Jacek Niedźwiecki, rozpoczął swoją prezentację od omówienia przyczyn suszy glebowej.


Gleby podatne na suszę
Wiadomo, że rolnicy w ostatnich sezonach muszą pracować w warunkach, w których opady są niewystarczające. Nie pada wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Niestety, często bywa też tak, że mimo opadów gleba nie magazynuje wody. Dlaczego? Otóż, jak wyjaśniał dr Niedźwiecki, możliwości retencyjne gleby zależą głównie od jej składu granulometrycznego. Gleby cięższe, wytworzone z glin i iłów, charakteryzują się dużymi możliwościami retencjonowania. Jeszcze lepiej magazynują wodę lessy wytworzone z utworów pyłowych. Na drugim końcu skali są gleby lżejsze, wytworzone z utworów piaszczystych.

Niestety, gleb bardzo dobrze magazynujących wodę mamy w Polsce niewiele. – Większość naszych gleb jest słaba, uboga w próchnicę i minerały ilaste, czyli spoiwo glebowe. Natura tych gleb powoduje, że są podatne na susze i nie są w stanie zmagazynować wystarczających ilości wody ...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 10:17