Większość z nas zna zalecenia zdrowego żywienia. Jedz więcej warzyw i owoców, zredukuj ilość spożywanej soli, cukru, produktów przetworzonych i czerwonego mięsa. Ale jak to zrobić, żeby potrawy wciąż smakowały?
Naukowcy zalecają, aby gdy zmienimy dietę na zdrowszą, wynajdywać i testować najpierw zupełnie nowe przepisy. Dopiero kiedy w nich okrzepniemy, możemy wzbogacać stare receptury o zdrowe innowacje. Włączajmy do diety nie tylko nowe receptury, ale i smaki.
Zasada numer dwa to ograniczenie tłuszczów, cukrów i soli, a zwiększenie dodatku ziół i przypraw. Większość z nas zjada sporo tłuszczów nasyconych. Ale wyeliminowanie ich całkowicie z diety nie jest rozwiązaniem, ponieważ tłuszcz jest nośnikiem smaku. Badania wskazują jednak, że zwiększenie udziału przypraw pozwala utrzymać smak potraw. Jeśli postawimy na chudsze mięso, dodajmy do obiadu więcej bazylii, oregano czy czosnku. Badacze przeprawadzili też eksperyment z deserami. W jednym z badań obniżyli słodycz chipsów jabłkowych o jedną trzecią. Ale dodali za to odrobinę cynamonu sajgońskiego (zdrowsza odmiana cynamonu). Badani jedli te chipsy z równym smakiem. ...