StoryEditorWiadomości rolnicze

Jutrzenki z tradycją i niespodziankami

15.06.2021., 11:06h
Koło Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” reaktywowały w 2010 roku. Niedługo później utworzyły Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” oraz kabaret „Jedna Rodzina”. Popowskie gospodynie nawiązały tym samym do teatralno-muzycznych korzeni przedwojennego koła. – Robimy wszystko, by ożywić życie społeczne i kulturalne wsi. Funkcjonujemy zgodnie z ideą: „Zróbmy coś wspólnie z pożytkiem dla wszystkich” – mówi Teresa Żurawska, przewodnicząca koła.
śląskie

Historia popowskiego KGW sięga 1937 roku. Wówczas pod przewodnictwem Walerii Matyszczak piętnaście kobiet zawiązało działalność. Organizowały imprezy taneczne, kursy gotowania i pieczenia, zabawy karnawałowe. Jednak to amatorski teatr, który utworzyły jeszcze przed wojną, stał się największą atrakcją. Gospodynie debiutowały spektaklem „Niespodzianka”. Wieść o teatralnej działalności szybko się rozeszła. Po spektaklach ludzie płakali ze wzruszenia, dyskutowali, byli pełni podziwu dla umiejętności gospodyń.

Teatr, szkoła, zespół

– Teatr zapraszany był na liczne występy, nawet do Częstochowy, gdzie aktorki przybywały przystrojonym drabiniastym wozem o żelaznych kołach – opowiada Terasa Żurawska. – Te i inne informacje dotyczące dawnych wydarzeń z życia koła zawarłam w kronice. Wspomnienia spisałam w oparciu o wielo­godzinne rozmowy z nieżyjącą już dawną przewodniczącą, Wandą Słabą.
Koło zawiesiło działalność w dniu wybuchu wojny. Wznowiło ją dopiero w 1961 roku. Po 22 latach przerwy do organizacji wstąpiło 18 kobiet, w tym 6 z przedwojennego składu. Przewodniczącą została Wanda Słaba. W 1967 roku wstąpi...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2024 05:16