Odwiedziliśmy gospodarstwo Krzysztofa Borkowskiego w gminie Prostki, żeby dowiedzieć się, jak wygląda w praktyce temat konopi włóknistych. Właściciel gospodarstwa ma już pewne doświadczenie, bo w 2018 roku, po raz pierwszy zasiał 36 ha konopi odmiany Finola. W 2019 roku zwiększył areał plantacji konopi do 100 ha, tym razem jest to odmiana Futura 75. Kolejne 50 ha konopi włóknistych w gminie Prostki uprawia brat pana Krzysztofa, więc na bieżąco wymieniają się spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Niewielkie nakłady i prosta agrotechnika
Skąd pomysł na uprawę konopi? Od kilku lat jeździły po terenie Warmii i Mazur firmy, które namawiały rolników do kontraktowania konkretnych areałów obsiewanych konopiami. Firmy dostarczały nasiona, odbierały plon i płaciły ustaloną wcześniej kwotę, w przypadku pana Krzysztofa, za każdy hektar takiej uprawy. Na początku zainteresowanie rolników było bardzo duże, ale z czasem lęk przed nieznanym i niepewność zwyciężyły a rolnicy wycofywali się. Pan Krzysztof zdecydował się spróbować.
Uprawa konopi włóknistych nie jest specjalnie skomplikowana i nie wymaga wielkich nakładów, a firma, z którą podpi...
Na podstawie Uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko- -Mazurskiego z dnia 26 marca 2019 r. ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy konopi włóknistych w roku 2019 na obszarze województwa warmińsko- mazurskiego określono na 5571, 51 ha. Najwięcej plantacji konopi miało być zlokalizowanych w gminie Rychliki – 405 ha oraz w gminie wiejskiej Elbląg – 320 ha, trzecie miejsce na podium zajmuje w wykazie gmina Prostki i 190 ha konopi włóknistych.