Szarek komośnik
(Bothynoderes punctiventris) jest w ostatnich latach dużym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego w okresie wiosennym, głównie w rejonie południowo-wschodniej Polski. Intensywny jego żer przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do zmniejszenia obsady, a w konsekwencji do obniżenia plonu korzeni.
Ze względu na biologię szkodnika, skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna. Wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się go na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. W warunkach sprzyjających szkodnik kilkuhektarową plantację jest w stanie zniszczyć w ciągu kilku godzin.
Najwyższą skuteczność zwalczania uzyskuje się wykonując zabieg w chwili żerowania szkodnika. Rejestrację do ograniczania szarka w burakach ma 6 insektycydów: Cyperkill Max 500 EC, Insektus Duo 500 EC i Spider 500 EC (zawierają cypermetrynę), Karate Zeon 050 CS i Topgun 50 CS (zawierają lambda-cyhalotrynę) oraz Mavrik Vita 240 EW (zawiera tau-fluwalinę). Pamiętajmy, że dostępne insektycydy należą do grupy pyretroidów, dlatego trzeba mi...