StoryEditorWiadomości rolnicze

Letnio-jesienne zakładanie lucerników

20.08.2020., 12:08h
Czy przełom lata i jesieni to dobry termin na zakładanie lucerników? Teoretycznie tak, bo założona w tym czasie plantacja lucerny pozwala na jej pełne użytkowanie produkcyjne w kolejnym sezonie. Ale jak wiadomo, teoria i praktyka nie zawsze idą w parze.

O plusy i minusy oraz krytyczne momenty przy zakładaniu lucerników pytamy Aleksandra Gruszkę, właściciela firmy Allgrass, a przede wszystkim doświadczonego eksperta współpracującego na co dzień z gospodarstwami na terenie Warmii, Mazur i Podlasia. Eksperta, który znany jest w terenie ze swojego powiedzenia, że „trawę powinno się siać tam, gdzie nie da rady wysiać lucerny”.

Mając pH 6,5 możemy myśleć o lucernie
Pan Aleksander przez lata pracy w terenie udowadniał hodowcom bydła mlecznego, że umiejętnie prowadzone lucerniki dostarczają dużych ilości bardzo wartościowego białka. Pokazywał, że w naszym klimacie spokojnie kosimy lucernę 4–5 razy w sezonie. Ale warto pamiętać, że zawartość białka w lucernie jest różna w różnych częściach rośliny i oczywiście zależy od fazy rozwojowej.

Lucerna nie jest ani nowością, ani odkryciem. Dawno temu była powszechnie uprawiana w Polsce. Później rolnicy zniechęcili się do jej uprawy i wciąż powtarzali, że nie chce rosnąć, więc ciężko uzyskać dobry plon. Dlatego mieszanki traw są lepsze i pewniejsze. Ostatnie dwa suche lata pokazały hodowcom, że warto wrócić do lucerny. Hodowc...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:34