StoryEditorWiadomości rolnicze

Limousine zawsze się sprzeda

16.03.2021., 11:03h
Dariusz Raczko wkrótce po wejściu Polski do UE przestawił produkcję w gospodarstwie z konwencjonalnej na ekologiczną. Po kilkunastu latach działalności zapytaliśmy rolnika o wady i zalety prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Jak podkreśla, gospodarstwa ekologiczne dają korzyści zarówno samamym gospodarstwom jak też wpływają korzystnie na rolnictwo krajowe.
mazowieckie
Dariusz Raczko zajmuje się hodowlą bydła mięsnego, w większości rasy limousine. Część stada podstawowego stanowią krzyżówki tej rasy. Jest też kilka sztuk mieszańców innych rasa mięsnych.
– Zdecydowałem się na bydło limousine, gdyż łatwo je sprzedać, na tę rasę zawsze znajdzie się nabywca. Rozważałem także zakup bydła blonde d’aquitaine, ale starsze krowy tej rasy nie zawsze są dobrze umięśnione – mówi Dariusz Raczko.
W stadzie krycie odbywa się naturalnie, haremowo.
– Przez jakiś czas nie miałem buhaja i teraz zostało więcej krów do pokrycia, w związku z tym przesuną się terminy wycieleń. W przyszłości będę chciał znowu utrzymywać buhaja z krowami tylko przez krótki okres, tak by wcielenia trwały około dwóch miesięcy, najlepiej od końca kwietnia do czerwca. Wówczas krowy pasą się na młodej trawie dzięki czemu produkują sporo mleka i cielęta bardzo dobrze się odchowują – mówi Dariusz Raczko. – Niektórzy hodowcy stosują metodę, że bydło przez cały rok ma dostęp do pastwisk. Moim zdaniem, nie jest to dobre rozwiązanie, bo zwierzęta bardzo niszczą darń. U mnie, w okresie zimowym krowy przebywają w oborach, przy których znajdują się wy...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2024 17:18