Wysoko plonuje na najsłabszych stanowiskach z nieuregulowanym odczynem pH gleby, które w Polsce przeważają, a na których słabo sprawdzi się pszenica. Najlepiej radzi sobie także z okresowymi niedoborami wody.
Rośnie plonotwórczość mieszańców
To atuty żyta znane od zawsze. Niebywały postęp hodowlany sprawia, że areał uprawy żyta systematycznie rośnie i oscyluje obecnie w granicach 900 tys. ha. Należy też podkreślić znaczną przewagę odmian mieszańcowych nad populacyjnymi. Najlepsze mieszańce plonują w badaniach COBORU nawet o 30% i więcej w stosunku do wzorca (wzorcem w 2019 r. była średnia plonowania 14 odmian populacyjnych).
Do najlepszych pod względem plonowania należą zwłaszcza najnowsze odmiany mieszańcowe zarejestrowane w 2021 roku (KWS Rotor i KWS Igor) oraz nieco starsze kreacje KWS Tayo i KWS Vinetto. Osiągają one plon na poziomie 131% wzorca, czyli o 27% powyżej najlepszej plonującej odmiany populacyjnej Dańkowskie Kanter (także nowość wpisana do KR w br.) plonującej na poziomie 104% wzorca. Jeżeli ktoś śledzi te informacje przed każdym sezonem, zauważy zapewne, że systematycznie na LOZ przybywa odmian mieszańcowych i te od trzech lat sta...