StoryEditorWiadomości rolnicze

Małe rzeźnie, duże wymagania

17.05.2020., 16:05h
Głównym tematem jest teraz koronawirus, który może mieć także pośrednio wpływ na sytuację branży trzody chlewnej, dlatego że ograniczenia przemieszczania się ludzi, jak również obawa przed tą chorobą spowodują zablokowanie dostępności niektórych rynków. W sprzedaży mięsa mają natomiast pomóc w pewien sposób rzeźnie rolnicze, choć niektórzy obawiają się, że ich powstanie może zwiększyć ryzyko nieświadomego przenoszenia wirusa ASF.


Sytuacja pod względem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń u dzików jest w bieżącym roku gorsza niż w ubiegłym. Od stycznia stwierdzono ponad tysiąc przypadków choroby. W ubiegłym roku było ich prawie o połowę mniej. Do tej pory występowały głównie we wschodniej części kraju na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Na przełomie roku pojawiły się jednak przypadki w Wielkopolsce i województwie lubuskim, a ostatnio też na Podkarpaciu. Najbardziej niepokoi rozprzestrzenianie się wirusa na zachodzie kraju, blisko granicy z Niemcami. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku w województwie wielkopolskim potwierdzono niemal 40 przypadków ASF (w powiecie wolsztyńskim), a na obszarze województwa lubuskiego aż 200 przypadków. Trudno uwierzyć, że wciąż jeszcze nie ma wirusa u dzików u naszych zachodnich sąsiadów, skoro chore sztuki znajdowane są tuż przy samej granicy.

Szansa czy zagrożenie?

Wśród rolników pojawiają się wątpliwości dotyczące wprowadzenia uproszczonych przepisów w zakresie funkcjonowania tzw. rzeźni rolniczych na terenie gospodarstw. Chodzi o prowadzenie ubo...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 05:15