StoryEditorWiadomości rolnicze

Materia organicznaw ograniczaniu strat biogenów

06.07.2021., 22:07h
Według prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, globalnie możliwa depozycja materii organicznej w glebach użytkowanych rolniczo szacowana jest na 0,3 t C/ha, a na użytkach zielonych 0,5–0,7 t C/ha rocznie.

To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że w zależności od warunków siedliskowych i rodzaju świeżej masy organicznej trafiającej do gleby, aż 70% jej ilości ulega mineralizacji w pierwszym roku!

Dopływ materii
można regulować

Użytkowanie rolnicze gleb, szczególnie głęboka orka, sprzyja również szybkiej mineralizacji i stratom glebowej materii organicznej. Uprawa w szerokie rzędy, późny siew i późne zakrycie międzyrzędzi zwiększa mineralizację próchnicy i nasila erozję. Taka uprawa zmniejsza zawartość próchnicy w glebie o około 1,1–1,4 t/ha/rok. Zrównoważenie tego ubytku wymaga zastosowania obornika w dawce co najmniej 15 t/ha.

Warto przypomnieć, że w gospodarstwie rolnym dopływ materii organicznej można regulować na wiele sposobów, m.in.

przez pozostawienie na polu słomy na przeoranie oraz stosowanie zmianowań z przewagą roślin bobowatych, traw i wsiewek, uprawę poplonów (gorczycy białej, seradeli, facelii, rzodkwi oleistej),

regularne stosowanie nawozów naturalnych, głównie obornika, przyorywanie roślin poplonowych, stosowanie konserwującej uprawy roli,

stosowanie kompostów oraz tworzenie stref ochronnych na granicy pół uprawny...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2024 03:22