Pszenica i niektóre odmiany pszenżyta, w zależności od cech odmianowych oraz jesiennego terminu siewu mogą dokrzewiać się wiosną, a ten proces można wspomagać dawką azotu i niektórymi substancjami czynnymi regulatorów wzrostu.
Tradycyjnie przed ruszeniem wegetacji przypominamy o tej możliwości, chociaż generalnie w tym roku rzadko będzie to potrzebne. Zabieg regulatorami wzrostu w celu dokrzewienia pszenicy ozimej należy przeprowadzić zanim rośliny zakończą fazę krzewienia.
Źle za rzadko, źle gdy za gęsto
Poza oceną faz rozwojowych w celu planowania zabiegu dokrzewiania należy pamiętać, że ostateczny termin wyznacza fotoperiodyzm zbóż, co wyjaśniamy w dalszej części. Możliwości dokrzewiania retardantami przypominamy, bo plantacje wymagające zagęszczenia zapewne są, ale w tym roku to raczej rzadkość.
Wielu rolników dzwoni do redakcji z pytaniem, jak przerzedzić zbyt zagęszczone zboża. Powiem wprost – ciężka sprawa i przypomnę, że przedstawiając od lat jesienne zalecenia dotyczące terminów i gęstości siewu sugerujemy, aby siać oziminy rzadziej niż wynika to z opracowań naukowych sprzed 20 czy 30 lat. Zbyt gęste zboża same zredukują źdźbła, lecz ten proces też warto wspomóc i przyspieszyć. Jak? To zadanie spełnia dobrze podstawowy zabieg skracania w fazie pierwszego kolanka.
A jaka jest górna optymalna granica zagęszczenia np. pszenicy ozimej? To...