StoryEditorWiadomości rolnicze

Nasiona otoczkowane biopolimerem

24.09.2019., 14:09h
Biodegradowalna otoczka oparta na biopolimerach, chroniąca nasiona soi przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Ta technologia, nad którą przez ostatnich kilka lat pracowali naukowcy ma w przyszłym roku wejść na polski rynek. Był to jeden z tematów zorganizowanego 29 sierpnia seminarium w Borownicy pod Janowem Lubelskim.
Projekt naukowo-badawczy polegający na opracowaniu technologii innowacyjnej otoczki jest realizowany od 2017 roku. Liderem konsorcjum realizującym przedsięwzięcie jest Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi. Partnerami są Uniwersytet Rzeszowski, IUNG w Puławach oraz Naukowo-Badawcze Centrum Rozwoju Soi „AgeSoya” sp. z o.o. I to właśnie ta firma zorganizowała serię konferencji poświęconych m.in. omówieniu wyników tego projektu. Pierwsze z cyklu spotkań z rolnikami odbyło się w Borownicy koło Janowa Lubelskiego.

Od dwudziestu lat
Spotkanie rozpoczął Ruslan Monich, prezes AgeSoya. Mówił m.in. czym zajmuje się kierowana przez niego firma. To, jak powiedział, opracowywanie i sprzedaż wysokoplonujących linii hodowlanych i odmian soi. Podkreślił, że był rolnikiem i już dwadzieścia lat temu zastanawiał się, jak „opakować” nasiono soi, tak aby znajdujące się w glebie nasiona nie były narażone na niekorzystne warunki pogodowe. Kilka lat temu nadarzyła się sposobność, aby zrealizować projekt, mający na celu przygotowanie właśnie takiego „opakowania”. – Z tą myślą żyłem dwadzieścia lat. Magdalena Skórka doprowadziła do współpracy z Instytutem Biopolimer...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:25