StoryEditorWiadomości rolnicze

Niech się nie zmarnuje

06.11.2020., 15:11h

O marnowaniu żywności mówi się wiele. Zajmują się nim także naukowcy. Niedawno problemowi w Polsce przyjrzeli się badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Z badań wynika, że niemal połowa (42%) Polaków przyznaje się do marnowania żywności.

Bo się zepsuło
Najczęściej wyrzucanym produktem jest dziś pieczywo. Kolejnym wędliny, a następnie – świeże owoce. Jedna dziesiąta badanych jako powód marnowania podała brak wiedzy co do tego, jak spożytkować dany produkt. Ale najczęściej wyrzucamy dlatego, że produkt się zepsuł, a także z powodu przegapienia terminu ważności czy przygotowania większej ilości jedzenia, niż udało się zjeść.

Można domniemywać, że ludziom mieszkającym w gospodarstwach na wsi marnowanie zdarza się rzadziej niż tym w miastach. Na wsi dla wielu produktów łatwiej znaleźć warunki do przechowywania czy wykorzystać naddatek jako kompost. Jednak z badań wynika, że na zjawisko marnowania żywności ogromny wpływ mają tzw. zakupy spontaniczne, czyli te nieprzemyślane. A takich zakupów dokonuje aż 75% Polaków.

Chleb lubi tkaninę
Kupowanie chleba, zwłaszcza teraz, w sytuacji, w której staramy się o ...

Pozostało 47% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 08:24