Na polach doświadczalnych można było porównywać aż 130 odmian kukurydzy. Doradztwem w uprawie i doborze odpowiedniej odmiany służyli pracownicy firm nasiennych oraz agronomowie z PODR w Szepietowie. Odbyły się też polowe pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy i zagospodarowania resztek pożniwnych.
Ważny plon suchej masy
Podlaskie to największy w kraju areał kukurydzy kiszonkowej. Powód oczywisty – tutaj jest skoncentrowana produkcja mleka, a kukurydza to podstawowa pasza w żywieniu bydła mlecznego. Według ekspertów wygłaszających referaty w Szepietowie – to najważniejsza pasza w żywieniu bydła. Sztuką jest oczywiście uzyskać wysokie plony, a jeszcze większą uzyskać wysokiej jakości kiszonkę. O jednym i drugim decyduje szereg niuansów, w tym przemyślany dobór odmian. Ciekawie na tym tle wyglął zaprezentowany przez przedstawicieli firmy Euralis program OPTImaize.
– To program selekcji mieszańców na najlepszą kiszonkę. O wyborze odmiany decyduje szereg surowych kryteriów, jakie musi spełnić, aby można było uzyskać z niej wartościową, energetyczną kiszonkę. Mieszańce OPTImaize charakteryzują się wysokimi plonami suchej masy. Pozwala to zają...
W tym roku kukurydza nie wszędzie jest tak dorodna, jak na Podlasiu, o czym można było się przekonać 8 września na Podlaskich Dniach Kukurydzy. To spotkanie tradycyjnie odbyło się na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tegoroczna impreza została zorganizowana już po raz osiemnasty przy współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.