- Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według jej art. 34, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę. Chodzi o szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas:
● wsiadania do pojazdu mechanicznego lub wysiadania z niego,
● bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania tego pojazdu,
● jego zatrzymania lub postoju, i w związku z ww. sytuacjami.
Co istotne, ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu (art. 35).
Według art. 37 ustawy, jeżeli szkoda z...
● Kiedy zakład ubezpieczeń odpowiada za szkody w pojazdach mechanicznych objętych OC? Jakie są zasady, jeżeli był to pojazd z przyczepą? Kiedy zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody? Co to jest regres zakładu ubezpieczeń?