Musimy skoncentrować się na działaniach zabezpieczających stada świń przed wniknięciem wirusa. Jeśli rolnicy zastosują się do wymogów bioasekuracji, to być może podjęte działania pozwolą na utrzymanie wirusa tylko wśród dzików, które są właśnie wektorem choroby. Najważniejsze jest zminimalizowanie kontaktu pomiędzy dzikami i świniami przez ogrodzenie chlewni. Niestety, często brak jest szczelnego ogrodzenia gospodarstwa, a dziki przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia.
Siatka powinna być solidnie przytwierdzona do podmurówki zagłębionej w ziemi na głębokość co najmniej 30 cm. Jeśli ściany budynku są lite, to wystarczy tylko poprowadzenie ogrodzenia do granicy budynku, ale nie może być możliwości wejścia osób postronnych czy zwierząt na teren gospodarstwa i do chlewni. Trzeba także umieścić w odpowiednim miejscu tablicę informującą o tym, że osoby postronne nie mają prawa wstępu na teren obiektu. Ważne, aby przestrzegać tej zasady i nie wpuszczać nikogo do chlewni, jeśli faktycznie nie ma takiej konieczności.
Odkażanie obuwia
W sytuacji zagrożenia afrykańskim pomorem świń olbrzymie znaczenie ma dokładne dezy...
W związku z wystąpieniem nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń przypominamy podstawowe zasady bioasekuracji, które pozwolą ograniczyć ryzyko wprowadzenia choroby do chlewni.