Niecierpliwie oczekiwana ustawa o restrukturyzacji zadłużenia rolników obowiązuje od 9 lutego 2019 r. Przewidywano, że pomocą objętych zostanie 1690 gospodarstw, tymczasem skorzystało z niej dotychczas tylko jedno – w ramach jedynej dostępnej formy, jaką jest przekazanie gruntów KOWR w zamian za przejęcie zadłużenia. Trzy pozostałe formy pomocy: udzielana przez KOWR gwarancja zabezpieczająca spłatę kredytu restrukturyzacyjnego, pożyczka z ARiMR na spłatę zadłużenia oraz dopłata ARiMR do oprocentowania kredytu restrukturyzacyjnego, w praktyce nie funkcjonują, ponieważ przez niemal 2 lata nie udało się uzyskać zgody Komisji Europejskiej na ich uruchomienie.
– Dlaczego proces notyfikacji ciągnie się tak długo? – pytał Jarosław Sachajko, przewodniczący zespołu. – Zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy. Wielu rolników ma wrażenie, że jest to działanie obliczone na przeciąganie sprawy.
– Zaczęliśmy starania o notyfikację w czerwcu 2018 roku, jeszcze na etapie projektu ustawy. Formy pomocy finansowej nie uzyskały dotychczas akceptacji Komisji Europejskiej, ponieważ nie do końca wypełniliśmy warunki, jakie są określone w wytyczn...