StoryEditorWiadomości rolnicze

Opaski na jabłkóweczkę i śliwkóweczkę

17.09.2020., 12:09h
Chyba każdy z nas spotkał jabłko, w którym owocówka wygryzła korytarz. To niezwykle częsty obrazek, który niestety dyskwalifikuje plon. Owocówki to bardzo groźne szkodniki owoców jabłoni, grusz i śliw Poznajmy każdego szkodnika dokładnie, by wiedzieć jak ograniczyć ich występowanie.

Owocówka jabłkóweczka
to motyl o długości ok. 9 mm, o brunatno popielatej barwie przednich skrzydeł, z brunatnymi poprzecznymi, falistymi prążkami a na wierzchołkach skośnie leżące brązowe oczka z czarną obwódką. Samice składają białoperłowe jaja o kształcie spłaszczonego krążka, z lekkim uwypukleniem po środku. Wylęgła z jaja gąsienica (białoróżowa, dorastają do 15 mm długości o brunatnej głowie i tarczce) wgryza się pod skórkę owocu, następnie w miąższ, drążąc chodnik w kierunku komory nasiennej, gdzie uszkadza również nasiona. Uszkodzone owoce opadają. Bardzo często jedna gąsienica w trakcie rozwoju przechodzi na drugi, a czasem i trzeci owoc. Pewna liczba gąsienic, które ukończyły rozwój najwcześniej, przepoczwarcza się w połowie lata, a motyle drugiego pokolenia pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Jednak większość gąsienic pierwszego pokolenia zimuje w kokonach.

W celu określenia terminu konieczności wykonania zabiegu zwalczającego owocówkę, w sadzie zawieszamy pułapki feromonowe. Próg zagrożenia jest przekroczony, gdy w pułapce stwierdzimy obecność 15 motyli w ciągu tygodnia. Jedną pułapkę umieszczamy...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:17