– Grainer powstał w ramach projektu realizowanego w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym – informuje Hubert Mrozek. – Ale wcześniej był pomysł. Pierwszą jego weryfikacją był udział w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie. Zająłem drugie miejsce. Pieniądze były ważne, ale jeszcze ważniejsze było potwierdzenie, że ktoś kompetentny uznał, że ma to sens i szansę powodzenia. Stworzyłem startup, który pracował nad technologią w PPN-T w Puławach, ale cała ekipa jest z Rzeszowa.
Szybszy wzrost
Nasz rozmówca zapewnia, że poddane działaniu urządzenia nasiona po umieszczeniu w glebie mogą rosnąć nawet do 30% szybciej.
– Nasze prace zaczęliśmy od wysiewu kukurydzy i rzepaku w warunkach laboratoryjnych. Kolejnym etapem były prowadzone w 2019 r. wysiewy w małej skali, na mikropoletkach doświadczalnych o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Następny etap doświadczeń, z którym chcemy ruszyć wiosną, to doświadczenia w gospodarstwach rolnych – mówi.
Pomysłodawca zapewnia, że obecnie, po kilku godzinach przebywania ziarna siewnego w Grainerze, wysiana następnie kukurydza jest w stanie rosnąć nawet o ...