Obok bioasekuracji szczepienia są najważniejszym środkiem profilaktycznym przeciwko wielu chorobom. Nie zapobiegną zakażeniom, ale konsekwencje choroby są zdecydowanie ograniczone lub nawet wyeliminowane. Zdaniem specjalistów, prawidłowo prowadzona profilaktyka jest bardziej ekonomiczna niż leczenie. Pozwala na uniknięcie infekcji subklinicznych oraz redukcję obecności patogenu w populacji, co ogranicza ryzyko reinfekcji i zakażeń podklinicznych.
– Trzeba pamiętać, że szczepienia nie zastąpią dobrego zarządzania stadem i higieny, a niewłaściwe użycie szczepionek powoduje wiele strat zamiast przynosić korzyści. Skuteczne szczepienia zależą od wielu czynników, które muszą być brane pod uwagę przez rolnika oraz lekarza weterynarii opiekującego się stadem – podkreślał dr Tomasz Trela z firmy Boehringer Ingelheim z Austrii podczas konferencji dla lekarzy weterynarii, która odbyła się w Pawłowicach koło Leszna.
Jego zdaniem, dzięki szczepieniom można uzyskać wysoki status zdrowotny zwierząt, zapewniający ich wysoką wydajność. Pozwalają one także ograniczyć stosowanie antybiotyków, nie ma więc ryzyka wystąpienia bakterii opornych. W przeciw...