Głównym zadaniem podsiewu jest uzupełnienie ubytków w runi z reguły kilkuletnich użytków zielonych trawami, ziołami lub roślinami motylkowatymi. Dzięki temu zyskujemy poprawiony i wzbogacony skład gatunkowy runi, zwiększenie plonowania użytku zielonego, podniesienie jakości paszy zbieranej z danego użytku.
Sprzymierzeńcem podsiewu jest wilgoć
Podsiewy możemy wykonywać tak naprawdę przez cały okres wegetacji, a głównym czynnikiem decydującym o ich skuteczności jest pogoda i wilgoć. Poza odpowiednimi warunkami powinniśmy wiedzieć, w jakim celu chcemy ten podsiew zrobić. Kolejna rzecz, co chcemy podsiać, czy jest to podsiew łąki kośnej, czy pastwiska?
Znacznie częściej słyszymy o podsiewach wiosennych i rzeczywiście wiosną rolnicy częściej decydują się na taką metodę odnawiania zdegradowanych łąk lub pastwisk. Największym sprzymierzeńcem dla podsiewów jest wilgoć i właśnie wiosną mamy jej w glebie najwięcej. Ale bez względu na to, czy będzie to zabieg wiosenny, czy późny letni dostęp do wody kiełkujących nasion jest priorytetem.
Jeżeli chodzi o podsiewy letnie to rolnicy zaczynają je wykonywać od lipca i tak naprawdę ...