Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy firmy Unia Sp. z o.o oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Spotkanie prowadził Michał Zabost, manager ds. innowacji i rozwoju biznesu w Unii. Pierwszego o zabranie głosu poprosił dyrektora IUNG–PIB w Puławach. Prof. Wiesław Oleszek wyraził zadowolenie z nawiązanej współpracy z producentem z Grudziądza.
– To zwiększa nasze możliwości demonstrowania rolnikom nowoczesnych maszyn w naszych zakładach doświadczalnych – powiedział.
Kopalnie nie wyrabiają z produkcją
Zapotrzebowanie na wapnowanie w Polsce jest tak duże, że w sezonie producenci nie nadążają z produkcją. Nic dziwnego, bo – jak mówił Grzegorz Siebielec, kier. Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG – ponad 50 proc. gleb w Polsce to gleby o odczynie kwaśnym bądź bardzo kwaśnym, a jedynym skutecznym sposobem zmiany odczynu gleby na korzystny jest wapnowanie. Wyjaśniał też, dlaczego zabiegi prowadzące do uregulowania odczynu gleby są tak ważne.
– W glebie niezakwaszonej kumuluje się materia organiczna, poprawia się jej struktura oraz retencja, a życie biologiczne jest bogatsze. W efekcie rośli...