Zdawać, by się mogło, że te gatunki ptaków spotkać można jedynie na terenach zalesionych. Otóż nie. Chętnie zasiedlają sady, ogrody i wszelkie zarośla w pobliżu zabudowań korzystając zarówno z budek lęgowych, jak i karmników. Warto czasem też poobserwować ptaki w karmnikach, bo to ciekawy spektakl.
Dzięcioł pstry duży
należy to najliczniej występujący ze wszystkich dzięciołów. Mimo że nie jest płochliwy to kryje się przed człowiekiem za drzewem. Długość jego ciała dochodzi do 25 cm a rozpiętość skrzydeł do 40 cm. Jest biało-czarno-czerwony z czerwonym kuprem. Samce posiadają czerwoną plamę na potylicy a samice czarną. Ma bardzo silny dziób, dzięki któremu jest w stanie wykuć dziuplę nawet w zdrowym, niespróchnianym drzewie.
Warto zauważyć, że corocznie nową dziuplę kuje samiec, który w ten sposób zaznacza swoją dominację na danym terenie. Pokarmem dzięciołów są larwy żerujące w zmurszałym drewnie, zebrane owady ukryte na gałęziach czy wydobyte z ziemi mrówki, gąsienice, ale nie pogardzi również pokarmem roślinnym, czyli np. nasionami sosen czy świerków, orzechami. Zimą chętnie odwiedza karmniki, w których znajdzie kolby kuk...