Przyczyną problemów w rozrodzie mogą być choroby lub błędy w zarządzaniu stadem. W okresie letnim, szczególnie u pierwiastek, bardzo często obserwuje się wydłużenie okresu pomiędzy odsadzeniem a rują. Niektóre samice w sezonie letnim w ogóle nie wykazują rui po odsadzeniu. Za ten stan odpowiada wzrost temperatury otoczenia, który osłabiając apetyt, prowadzi do niedoboru białka, energii oraz hormonów w organizmie karmiącej maciory i przyczynia się do opóźnienia rui lub jej całkowitego braku bądź też do występowania tzw. cichej rui po odsadzeniu prosiąt, stąd mniejsza liczba prosiąt uzyskiwana od loch w czasie jesiennych i zimowych miesięcy.
Zmniejszone pobieranie paszy przez lochy w okresie laktacji powoduje nie tylko spadek wagi odsadzeniowej prosiąt, ale wpływa też na wyraźną utratę masy ciała przez maciorę, opóźnia jej wejście w kolejny cykl reprodukcyjny oraz obniża płodność w kolejnych miesiącach. W konsekwencji wskaźnik wyproszeń od listopada do stycznia obniża się znacząco.
Stres cieplny zakłóca zagnieżdżenie embrionu i obniża przeżywalność zarodków. Tak więc liczba macior powtarzających ruję poinseminacji lub pokryci...