Wsparcie wynosi 100 tys. zł, dofinansowanie – 50% kosztów kwalifikowanych, chyba że wnioskującym jest młody rolnik – wówczas 60%. Za młodego uznaje się rolnika, który posiada kwalifikacje rolnicze i rozpoczął kierowanie gospodarstwem nie wcześniej niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o przedstawiane wsparcie.
Nowe i stare zasady
O pieniądze mogą występować gospodarstwa zajmujące się chowem lub hodowlą zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem ferm przemysłowych.
Pomoc może być przyznana na operację polegającą na realizacji inwestycji, która zapewni:
● dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w programie azotanowym dotyczących warunków przechowywania:
● nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub
● kiszonek, lub
● doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest możliwość dofinansowania wyłącznie zakupu sprzętu do aplikacji nawozów naturalnych płynnych. W gospodarstwie muszą jednak być spełnione określone w programie azotanowym warunki przechowywania nawozów naturalnych płynnych. Jednocześnie powyższy przepis umożliwia przyznanie pomocy na zaku...
StoryEditorWiadomości rolnicze
Przygotuj się na złożenie wniosku o pieniądze na budowę płyty lub zbiornika
Przypominamy rolnikom, iż ciążą na nich obowiązki związane z programem azotanowym. W ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomiono dostosowane do nowych wymogów dofinansowanie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Działanie jest w trakcie uproszczeń, a nabór wniosków w tym roku przewidziano na grudzień. Warto już teraz się tym zainteresować, tym bardziej że czasu na dostosowanie pojemności lub powierzchni urządzeń do przechowywania nawozów naturalnych jest coraz mniej.