StoryEditorNawożenie

Przywracamy żyzność podtopionym glebom

09.02.2022., 11:02h
Gleba to podstawowy i niezastąpiony warsztat każdego rolnika. Prawidłowo nawożona i uprawiana zapewnia uzyskiwanie wysokich plonów roślin uprawnych i pozostaje długo w dobrej kondycji. W tym roku zima przyszła, a z nią w wielu regionach Polski obfite opady śniegu i mróz. Należy się spodziewać lokalnych podtopień pól.

Zarówno długotrwały brak wody w glebie, jak i jej nadmiar skutkują poważnymi następstwami dla gleby. W warunkach nadmiaru wody w glebie stwierdza się niezwykle niską w niej zawartość tlenu. W takich warunkach, szczególnie jak wzrasta temperatura, rozwijają się organizmy beztlenowe, które tworzą w glebie środowisko o toksycznych stężeniach siarkowodoru, siarczków, żelaza i manganu oraz kwasu masłowego i mlekowego.

Konieczna analiza gleby

Takie warunki są niestety niekorzystne dla roślin uprawnych. Z tego powodu na zalanych terenach rośliny szybko obumierają i gnijąc stają się dodatkowo siedliskiem dla szkodliwych bakterii i chorobotwórczych grzybów. W warunkach braku tlenu następuje również zahamowanie wzrostu korzeni i zakłócenie ich funkcji. W związku z tym ulega zahamowaniu transport składników pokarmowych i wody do rośliny.

W wyniku roztopów śniegu mogą ulec uszkodzeniu nie tylko oziminy, ale i w wyniku podtopień i gleba, a szczególnie jej warstwa orna, próchniczna. Poza zniszczeniem struktury gleby, następstwem spływającej wody jest również duże zanieczyszczenie gleby: mikrobiologiczne, metalami ciężkimi, chemikaliami, pozostałościam...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:32