XJelenie i sarny wyrządziły mi na wiosnę znaczne szkody w uprawie rzepaku ozimego. Koło łowieckie odmówiło mi wypłaty odszkodowania, ponieważ stwierdziło, że przyczyną złego stanu uprawy było ponadprzeciętne zachwaszczenie i porażenie roślin kiłą kapuścianą. Wniosłem odwołanie do nadleśniczego, ale podtrzymał decyzję koła. Czy warto walczyć z nimi w sądzie?
YTrudno to ocenić bez dokładnej znajomości stanu plantacji. Zgodnie z art. 48 pkt 6 ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, odszkodowanie nie przysługuje m.in. za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych.
Jako przykłady zasad agrotechnicznych wskazuje się zasady dotyczące doboru klasy gruntu i prawidłowości lokalizacji uprawy z uwagi na jej charakter, zachowanie reguł dotyczących czasu i okresu wegetacji roślin, przygotowania gleby pod uprawę, ewentualnej konieczności nawadniania, rodzaju użytego materiału siewnego odpowiedniego dla uprawnianych roślin, nasłonecznienia czy użycia właściwego sprzętu rolniczego.
Aby uznać naruszenie za rażące, musi ono mieć charakter zawiniony w sposób kwalifikowany. Innymi słowy nie k...