Udaną próbę bicia rekordu Polski zainicjowały takie firmy jak: IGP Polska, Claas, K+S Polska oraz Sano. Z pola zbierano odmianę kukurydzy Codizoku o FAO 270. Rośliny były wyrośnięte na wysokość ponad 3 m, co w tym trudnym roku, ze względu na suszę jest rzadkością. Oczywiście Podlasie zostało mniej doświadczone brakiem opadów niż chociażby Kujawy, Wielkopolska czy Ziemia Łódzka, stąd i o rekord na tym terenie było łatwiej. Zazielenione i dobrze wykształcone kolby, zazwyczaj po 2 na roślinie, zwiastowały nie tylko wysoki plon masy, ale też przyzwoitą zawartość energii.
Do zbioru wykorzystano najnowocześniejsze maszyny firmy Claas – sieczkarnię Jaguar, z którą współpracowały dwa zestawy ciągników Axion z przyczepami Cargos. Sieczkarnia posiadała bogate wyposażenie, w tym przystawkę o szerokości 7,5 m oraz system automatycznego naprowadzania rury wyrzutowej. Przyczepy miały odłączone podbieracze, co znacznie zmniejsza masę całego zestawu i ułatwia pracę na polu.
Aby proces zakiszania przebiegał prawidłowo, a rekordowy plon ustrzegł się strat podczas przechowywania, już w trakcie zbioru sieczkarnia dozowała zakiszacze firmy Sano. ...
Prawie 80 ton z ha, a dokładnie 78,08 t/ha, tyle wynosi najnowszy rekord Polski na największy plon ogólny świeżej masy kukurydzy z hektara. Rekordowy wynik padł 4 września br. w Trzyrzeczu (pow. sokólski) w gospodarstwie rolnym Anny i Andrzeja Trzeciaków, pod bacznym okiem przedstawicieli z Biura Rekordów.